## 1. Pe măsură ce SFS continuă să-și consolideze abordarea de gestionare a conformării în

## Source details

**Canonical URL:** [1. Pe măsură ce SFS continuă să-și consolideze abordarea de gestionare a conformării în](https://www.imf.org/-/media/files/publications/tar/2026/romanian/tarra2026014-source-pdf.pdf)

## Other formats

- [Markdown version](/-/media/files/publications/tar/2026/romanian/tarra2026014-source-pdf.pdf.md)
- [Structured JSON version](/-/media/files/publications/tar/2026/romanian/tarra2026014-source-pdf.pdf.json)

---

### Sinteză generală
- Revizuire consolidată a pilonilor-cheie pentru consolidarea rezultatelor conformării fiscale: Managementul riscurilor de conformare (MRC), informații de gestiune şi sisteme de raportare, structuri de guvernanță pentru răspundere și aliniere strategică.
- Accent pe calcularea decalajului de conformare în materie de TVA ca instrument diagnostic esențial.
- Obiectiv: un MRC matur susținut de date solide, guvernanță temeinică și capacitate analitică consolidată pentru îmbunătățirea identificării riscurilor, alegerea intervențiilor și performanța veniturilor.

### Rolul și beneficiile MRC
- MRC ca disciplină centrală, complementar guvernanței, managementului performanței și capacităților analitice.
- Permite identificarea, evaluarea și tratarea sistematică a riscurilor care amenință colectarea veniturilor și integritatea sistemului fiscal.
- Trecere de la aplicare reactivă la o abordare strategică, bazată pe dovezi, pentru alocarea resurselor.
- Rezultate așteptate:
  - alocare eficientă a resurselor,
  - intervenții proporționale și țintite,
  - promovarea conformării benevole,
  - creșterea veniturilor,
  - îmbunătățirea serviciilor,
  - mediu de afaceri mai previzibil.

### Evoluții recente și structura DGC
- Progrese bune în implementarea abordărilor bazate pe risc, în condițiile unor constrângeri operaționale.
- Evaluarea riscurilor se efectuează în prezent folosind foi de calcul Excel; datele sunt deținute de Centrul de Tehnologii Informaționale în Finanțe (CTIF).
- Direcția generală conformare (DGC):
  - structură: cinci subdiviziuni cu 47 de angajați conform statelor de personal;
  - situație actuală: 35 de angajați în DGC.
- Diagnostic de program a identificat lacune față de bunele practici; planuri de acțiuni detaliate sunt în implementare.

### Evaluarea practicilor curente MRC — constatări cheie
- Practici şi observaţii operaționale:
  - Recomandare: reconsiderarea utilizării cifrei de afaceri ca criteriu secundar de selecție:
    - Segmentul de contribuabili mari include 550 de contribuabili, cu cifre de afaceri între 15 miliarde MDL și 16 milioane MDL.
    - Aplicarea din nou a criteriilor legate de cifra de afaceri după scorul de risc este considerată nenecesară și contraproductivă.
  - Volumul de lucru trebuie determinat pornind de la identificarea riscurilor, nu de la resursele disponibile.
  - Recomandare: efectuarea anuală a unei scanări a mediului pentru a identifica riscuri noi sau emergente (inclusiv revizuirea prevederilor legislative predispuse la abuzuri).
  - Toate activitățile de control și conformare trebuie procesate prin MRC; în prezent doar 30 la sută dintre controale sunt planificate și incluse în planul anual, restul de 70 la sută sunt controale legate de restituiri, TVA și insolvabilitate.
  - Eliminarea conceptului de controale planificate/neplanificate; toate sarcinile trebuie evaluate din perspectiva riscului.
  - Necesitatea unui singur proces ciclic de planificare care să conducă la un plan consolidat de conformare și control (fragmentare actuală: planul de conformare se elaborează în iunie/iulie, planul de control mai târziu).
  - Politica de control pe patru ani (perioadă de prescripție conform art. 214 alin. (4) și art. 264 CF) ar trebui reconsiderată:
    - Recomandare bazată pe bune practici: perioada de control să nu depășească doi ani, cu excepția suspiciunii de fraudă; controlul extins la ani anteriori limitat la domeniile cu risc material.
  - Necesitatea dezvoltării Planului de Îmbunătățire a Conformării (PÎC); SFS nu are în prezent un PÎC implementat formal.
    - Exemplu prioritar convenit: riscul salariilor în plic.
- Indicatori de risc:
  - Nouă categorii de riscuri; aproximativ 119 indicatori de risc; scoruri între 0 și cinci.
  - Ultima actualizare: 2024.
  - Observație: anumiți indicatori pot conduce la selecții nerelevante; se recomandă revizuirea indicatorilor în funcție de disponibilitatea datelor.

### Recomandări operaționale și calendar (termene exacte păstrate)
- Ajustări metodologii MRC până în December 2026 pentru a:
  - reconsidera cifra de afaceri ca metodă de selectare a controalelor,
  - determina volumul de lucru pe baza de riscuri,
  - efectua anual o scanare a mediului,
  - asigura că toate sarcinile de lucru sunt evaluate în funcție de risc,
  - elimina conceptul de controale planificate/neplanificate,
  - eficientiza procesul de elaborare a planurilor de conformare și control,
  - reconsidera perioada de control de patru ani,
  - dezvolta un PÎC pentru riscul salariilor în plic,
  - revizui și actualiza indicatorii de risc existenți.

### Bariere identificate
- Interpretarea legislației fiscale (CF) ridică incertitudini privind competența SFS de a utiliza o abordare bazată pe risc:
  - Articolul 215 CF: verificarea „într-o anumită perioadă sau în câteva perioade fiscale".
  - Articolul 219 CF: „verificarea totală" la fața locului asupra tuturor actelor și operațiunilor din perioada după ultimul control fiscal.
  - Recomandare: consultări interne și cu Ministerul Finanțelor; eventual inițierea discuțiilor pentru propuneri de modificări legislative.
- Funcțiile nefiscale consumă timp semnificativ din resursele de control (ex.: controlul prețurilor pentru bunuri sociale, chirii, vii etc.).
  - Recomandare: evaluare pentru cuantificarea timpului și calculul costului de oportunitate; analizarea opțiunilor de minimizare sau eliminare.

### Accesul la date și infrastructură
- SFS se bazează pe CTIF pentru obținerea datelor; lipsa accesului direct constituie o barieră.
- Angajament dintr-un program UE prevede un sistem automatizat MRC operațional până în 2027.
- Recomandări de calendar:
  - Evaluarea necesității modificării legislative pentru implementarea controlului bazat pe risc, până în aprilie 2026.
  - Evaluarea opțiunilor privind funcțiile nefiscale, până în septembrie 2026.
- Recomandare infrastructură:
  - Achiziționarea unui server pentru analiza datelor.
  - Limitarea de rânduri în Excel de 1.048.576 este insuficientă pentru seturi mari de date.
  - Pe termen mediu, analiștii ar trebui să obțină acces direct la depozitul de date (DdD) de pe serverul R odată ce DdD va fi creat.

### Informații de gestiune — constatări și soluții propuse
- Rapoarte actuale:
  - extinse, prolixe; informațiile-cheie adesea ascunse; perspectivă fragmentată.
  - Timp semnificativ în activități manuale de raportare afectează productivitatea:
    - inspectorii de la control petrec doar 53 la sută din timpul lor efectiv efectuând controlul.
    - 47 la sută din timpul petrecut la funcțiile proactive de conformare este dedicat activităților de raportare.
    - Inspectorilor li se cere să urmărească manual 16 măsuri de performanță pentru fiecare contribuabil afectat.
  - Anumiți indicatori esențiali nu sunt urmăriți regulat (de ex. depunerea la timp și plata la timp).
  - Exemple de informații nevalorificate:
    - Doar 41,5 la sută dintre controale sunt bazate pe risc.
    - Ratele de rezultativitate ale controalelor: 40 la sută (mențiune generală).
    - Rentabilitatea investiției aferente activității de control: scor de 7 în 2023 → 5,92 în 2024.
- Tabloul de bord propus:
  - Model bazat pe Excel (Anexa 4) pentru o viziune holistică.
  - Include măsuri de rezultat și de efect, comparare cu indicatorii TADAT, formatare condiționată, diagrame și actualizare automată a celulelor.
  - Eficacitate condiționată de utilizarea ca parte a conversațiilor regulate la nivel de conducere.

### Guvernanța Comitetului MRC — roluri și întrebări-cheie
- Roluri principale:
  - viziune holistică asupra climatului și tendințelor de conformare;
  - concentrare pe probleme strategice importante;
  - semnalare timpurie a problemelor emergente;
  - dezvoltarea unei abordări coordonate de tratamente;
  - evaluarea impactului asupra conformării.
- Întrebări-cheie sugerate pentru discuții (exemple):
  - Unde sunt cele mai mari pierderi de venituri și neconformare? (tipuri de impozite, obligații, industrii, segmente, geografic)
  - Ce activități se întreprind drept răspuns? Sunt acestea eficiente? Cum se compară rentabilitatea investițiilor?
  - Care este performanța în raport cu indicatorii macro (costul încasărilor; veniturile fiscale raportate la PIB) și cu TADAT?
  - Este combinația de personal potrivită pentru riscurile identificate?

### Direcții de modernizare și calendar strategic (termene exacte păstrate)
- Măsuri imediate:
  - curățarea datelor; asigurarea acurateței registrului contribuabililor; revizuirea oportunităților de centralizare și automatizare; specificarea analizelor şi raportărilor necesare la nivelul conducerii de vârf.
- Calendar recomandat:
  - Adoptarea unui tablou de bord cu informații de gestiune pentru raportarea vizuală, până în martie 2026.
  - Ajustarea datelor din tabloul de bord pe măsură ce vor fi disponibile analize noi, până în martie 2026.
  - Utilizarea tabloului de bord pentru discuții la nivelul conducerii de vârf, până în aprilie 2026.
  - Începerea lucrului la managementul datelor și MRC ca elemente de bază, până în iulie 2026.
  - Începerea lucrului la o foaie de parcurs și un plan de modernizare mai ample, până în iunie 2026.
  - Dezvoltarea unei viziuni privind starea de viitor pentru o administrare fiscală modernizată, până în octombrie 2026.

### Dezvoltarea capacității analitice și estimări decalaje
- Obiective flux analiză date:
  - (1) atelier practic pentru estimarea decalajului TVA;
  - (2) ghidare pentru extinderea estimării decalajului TVA până în 2024;
  - (3) pregătirea datelor pentru estimarea decalajului IVC sau IVP;
  - (4) sprijinirea MRC cu analize cantitative.
- Rezultate atelier:
  - participanții au reprodus estimarea decalajului TVA din misiunea iulie 2025;
  - modelul extins până în 2024; date fiscale și deflator PIB pentru 2024 încorporate;
  - ajustarea deflatorului PIB la o abordare bazată pe anul precedent;
  - 푹푹 ퟐퟐ (indicator de potrivire a modelului) s-a îmbunătățit la 0,19 de la 0,17.
- Direcție preferată:
  - IVP reținut din salarii reprezintă 21,4 la sută din totalul încasărilor de venituri — recomandarea de a axa mai întâi estimarea decalajului IVP reținut la sursă.

### Estimarea decalajului TVA — valori exacte (2018–2024)
- 2018: Misiunea dec 19.0% | Misiunea iulie 20.1%
- 2019: Misiunea dec 19.6% | Misiunea iulie 20.2%
- 2020: Misiunea dec 17.7% | Misiunea iulie 17.7%
- 2021: Misiunea dec 22.1% | Misiunea iulie 21.5%
- 2022: Misiunea dec 29.7% | Misiunea iulie 28.2%
- 2023: Misiunea dec 19.2% | Misiunea iulie 15.8%
- 2024: Misiunea dec 21.2% | (misiunea iulie nu are valoare listată pentru 2024)
- Observații:
  - Decalajul TVA a fost revizuit în creștere pentru 2021-2023.
  - În 2024 decalajul a fost 21,2 la sută din totalul încasărilor potențiale.
  - Distribuții: companii cu mai puțini angajați au decalaj mai mare; sectoare principale contributoare: comerțul cu ridicata și cu amănuntul, construcțiile și industria prelucrătoare (aproximativ două treimi din decalajul total TVA).
  - Geografic: cel mai mare decalaj în Chișinău.
  - Durata de activitate: companiile sub zece ani prezintă decalaje mai mari; marile contribuabili arată o tendință descendentă a decalajului și reziliență mai mare.

### Rata de rezultativitate a controalelor privind TVA — valori exacte
- Rata medie de rezultativitate a controalelor în 2018 - 2024: 48,3 la sută.
- Rata de succes s-a redus de la 58,0% în 2018 la 41,6% în 2024.
- Cauză principală: schimbarea selecției cazurilor către cererile de restituire.
- Rate medii de rezultativitate, pe motivul inițierii controlului (valori exacte):
  - Control — cererea contribuabilului privind restituirea TVA: Frecvența 5,507 | Procent 45.5 | Media (Lei) 12,313 | Rata de succes 10.4
  - Planul anual de control: Frecvența 3,528 | Procent 29.1 | Media (Lei) 87,527 | Rata de succes 92.4
  - Alte temeiuri bazate pe riscuri identificate: Frecvența 1,093 | Procent 9.0 | Media (Lei) 410,877 | Rata 72.7
  - Control bazat pe proceduri de insolvabilitate: Frecvența 952 | Procent 7.9 | Media (Lei) 266,340 | Rata 93.0
  - Anularea contribuabilului ca subiect al impunerii cu TVA: Frecvența 606 | Procent 5.0 | Media (Lei) 45,754 | Rata 10.7
  - Înregistrarea tardivă: Frecvența 168 | Procent 1.4 | Media (Lei) 25,021 | Rata 47.6
  - Procedura de lichidare: Frecvența 94 | Procent 0.8 | Media (Lei) 28,673 | Rata 85.1
  - Solicitările altor organe de drept: Frecvența 84 | Procent 0.7 | Media (Lei) 337,501 | Rata 86.9
  - Referitor la examinarea contestației contribuabilului: Frecvența 31 | Procent 0.3 | Media (Lei) -296,677 | Rata 19.4
  - Reorganizarea contribuabilului: Frecvența 26 | Procent 0.2 | Media (Lei) 139,033 | Rata 88.5
  - Control bazat pe alte solicitări depuse de contribuabil: Frecvența 12 | Procent 0.1 | Media (Lei) -1,239,264 | Rata 41.7
  - Cererea privind suspendarea activității pe o perioadă: Frecvența 6 | Procent 0.0 | Media (Lei) 864 | Rata 66.7
  - Înregistrarea contribuabilului în calitate de subiect al impunerii cu TVA: Frecvența 3 | Procent 0.0 | Media (Lei) 835,980 | Rata 33.3
- Distribuția selecției cazurilor 2018–2024:
  - Proporția cazurilor selectate în cadrul planului anual: 2018 34.9% → 2024 22.8%
  - Proporția cazurilor selectate pe baza cererilor de restituire: 2018 26.6% → 2024 48.9%
- Rate medii de succes după tip selecție:
  - Cazuri selectate pe bază de cereri de restituire: rata medie 10,4 la sută.
  - Cazuri selectate ca parte a planului anual de controale: rata medie 92,4 la sută.

### Rata de depunere la timp a declarațiilor TVA — valori exacte
- Rata medie de depunere la timp în 2018 - 2024: 94,8 la sută.
- Observații:
  - Scădere semnificativă în 2022 (coincident cu izbucnirea războiului din Ucraina).
  - Rata medie de depunere la timp pentru contribuabili mari: 97,2 la sută.
  - Rata medie de depunere la timp pentru alți contribuabili: 94,7 la sută.
  - Mențiune: rata poate fi supraestimată deoarece declarațiile depuse cu erori reprezintă aproximativ un sfert din totalul declarațiilor fiscale.
- Serie anuală On time filing rate (ordonată cronologic conform sursei pentru ani afișați: 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024):
  - 94.9% | 94.6% | 96.2% | 96.2% | 92.9% | 93.9% | 95.2% | 91.0% | 92.0% | 93.0% | 94.0% | 95.0% | 96.0% | 97.0%

### Capacitate analitică și utilizarea R
- Recomandare practică:
  - Efectuarea analizelor obișnuite și replicarea lor în R pentru asigurarea acurateței.
  - Continuarea utilizării instrumentelor de IA generativă pentru asistarea în înțelegerea codului R, rezolvarea erorilor și dezvoltarea de scripturi noi.
- Beneficii server de înaltă performanță:
  - procesarea volumelor mari de date (echipamente casă şi control);
  - depășirea limitării Excel (1.048.576 rânduri).
- Recomandare formală: stabilirea sferei de cuprindere a asistenței viitoare acordate SFS de către DAF în materie de estimare a decalajului de conformare fiscală, până în martie 2026.

### Segmentarea contribuabililor, Direcția Mari Contribuabili și Strategia de conformare
- Segmentare:
  - În prezent: două segmente — contribuabilii mari și restul populației.
  - SFS așteaptă datele de la CTIF pentru a începe analizarea segmentării.
- Direcția Mari Contribuabili (DMC):
  - Recomandarea de a avea o DMC pentru administrarea marii populații de contribuabili.
  - Beneficii listate: protecție venituri, MRC dedicat pentru grupuri corporatiste mari, controale și decizii tehnice mai calitative, servicii mai bune pentru contribuabili, utilizare eficientă a resurselor, guvernanță mai puternică, informații de gestiune mai bune.
  - SFS nu consideră necesară o DMC — se impune continuarea discuțiilor.
- Strategia de conformare — subiecte sugerate pentru includere:
  - Obiective strategice; principii de bază; sfera obligațiilor de conformare; spectrul de conformare și intervențiile; educare; conformare facilitată; conformare impusă; cadrul integrat MRC; măsurarea performanței.
- Publicare strategie și practică de publicare a listelor contribuabililor:
  - Recomandare: publicarea strategiei pentru promovarea transparenței.
  - Propunere: publicarea strategiei ar putea înlocui practica de publicare a denumirilor contribuabililor supuși controlului.
  - Observație statistică: după publicarea listei contribuabililor ce vor fi supuși controlului, aproximativ 90 la sută dintre aceștia își modifică dările de seamă, rezultând impozite suplimentare de 13,7 milioane MDL.
  - Concluzie: practica nu corespunde bunelor practici și ar trebui discontinuată; propunere ar necesita schimbare legislativă.
- Calendar recomandat:
  - Elaborarea unui proiect de strategie de conformare a SFS, în baza feedback-ului misiunii, până în iulie 2026.
  - Publicarea strategiei de conformare, până în noiembrie 2026.
  - Discontinuarea practicii de a publica numele contribuabililor ce urmează a fi controlați, până în decembrie 2026.

### Acțiuni prioritare — rezumat
- Priorități imediate:
  - continuarea lucrului la segmentarea contribuabililor;
  - elaborarea unei strategii de conformare;
  - începerea dezvoltării unui PÎC pentru salariile în plic;
  - elaborarea unui plan de acțiuni pentru a aborda barierele în calea implementării abordării bazate pe risc;
  - evaluarea și actualizarea indicatorilor de risc înainte de elaborarea planului de control pentru anul următor.

*FMI Raport de asistență tehnică | secțiunea transcrisă din tarra2026014-source-pdf*

### 1.      Pe măsură ce SFS continuă să-și consolideze abordarea de  gestionare a conformării în

### tarra2026014-source-pdf - 1.      Pe măsură ce SFS continuă să-și consolideze abordarea de  gestionare a conformării în

### Sinteză generală
- Raportul prezintă o revizuire consolidată a pilonilor-cheie ai administrației fiscale pentru consolidarea rezultatelor conformării fiscale: Managementul riscurilor de conformare (MRC), informații de gestiune şi sisteme de raportare, şi structurile de guvernanță care asigură răspunderea și alinierea strategică.
- Accent pe calcularea decalajului de conformare în materie de TVA ca instrument diagnostic esențial pentru înțelegerea tiparelor de neconformare și prioritizarea intervențiilor.
- Obiectiv final: un MRC matur, susținut de date solide, guvernanță temeinică și capacitate analitică consolidată pentru a îmbunătăți identificarea riscurilor, alegerea intervențiilor și performanța veniturilor.

### Rolul și beneficiile Managementului Riscurilor de Conformare (MRC)
- MRC ca disciplină centrală a administrării fiscale moderne, complementar guvernanței, managementului performanțelor și capacităților analitice.
- Permite identificarea, evaluarea și tratarea sistematică a riscurilor care amenință colectarea veniturilor și integritatea sistemului fiscal.
- Trecerea de la aplicarea reactivă a legii la o abordare strategică, bazată pe dovezi, pentru alocarea resurselor acolo unde au cel mai mare impact.
- Rezultate așteptate: alocare eficientă a resurselor, intervenții proporționale și țintite, promovarea conformării benevole, creșterea veniturilor, îmbunătățirea serviciilor și un mediu de afaceri mai previzibil.

### Evoluții recente în MRC și controlul fiscal
- Progrese bune în implementarea abordărilor bazate pe risc, în contextul unor constrângeri operaționale.
- Evaluarea riscurilor se efectuează în prezent folosind foi de calcul Excel; datele sunt deținute de Centrul de Tehnologii Informaționale în Finanțe (CTIF), ceea ce limitează analiza în timp util.
- Direcția generală conformare (DGC) este responsabilă pentru evaluarea riscurilor, stabilirea tratamentelor și evaluarea performanței:
  - Structură: cinci subdiviziuni cu 47 de angajați conform statelor de personal.
  - Situație actuală: 35 de angajați în DGC.
- Diagnostic de program a identificat lacune față de bunele practici; planuri de acțiuni detaliate sunt în implementare.

### Evaluarea practicilor curente ale SFS în MRC
- Abordare practică: ateliere de lucru pentru consolidarea bunelor practici MRC, prezentarea cadrului OCDE și discuții pe aplicare.
- Observații asupra proceselor și metodologiilor:
  - Reconsiderarea utilizării cifrei de afaceri ca criteriu secundar de selecție a controalelor:
    - Segmentul de contribuabili mari include 550 de contribuabili, cu cifre de afaceri între 15 miliarde MDL și 16 milioane MDL.
    - Aplicarea din nou a criteriilor legate de cifra de afaceri după scorul de risc este considerată nenecesară și contraproductivă.
  - Stabilirea volumelor de lucru trebuie să pornească de la identificarea riscurilor, nu de la resursele disponibile.
  - Recomandare de a efectua anual o scanare a mediului pentru identificarea riscurilor noi sau emergente (inclusiv revizuirea prevederilor legislative predispuse la abuzuri: facilități fiscale, praguri de înregistrare TVA, regimuri fiscale simplificate, rate reduse pentru parcurile TI).
  - Toate activitățile de control și conformare trebuie procesate prin MRC; în prezent doar 30 la sută dintre controale sunt planificate și incluse în planul anual, restul de 70 la sută sunt controale legate de restituiri, TVA și insolvabilitate.
  - Eliminarea conceptului de controale planificate/neplanificate; toate sarcinile trebuie evaluate din perspectiva riscului.
  - Sinteză a planificării: trebuie un singur proces ciclic de planificare care să conducă la un plan consolidat de conformare și control (planul de conformare se elaborează în iunie/iulie, planul de control mai târziu — fragmentare actuală).
  - Politica de control pe patru ani (perioadă de prescripție conform art. 214 alin. (4) și art. 264 CF) ar trebui reconsiderată:
    - Recomandare bazată pe bune practici: perioada de control să nu depășească doi ani, cu excepția suspiciunii de fraudă; controlul extins la ani anteriori limitat la domeniile cu risc material.
  - Necesitatea dezvoltării Planului de Îmbunătățire a Conformării (PÎC) pentru a consolida procesul MRC; SFS nu are în prezent un PÎC implementat formal.
    - Exemplu prioritar convenit pentru dezvoltarea unui PÎC: riscul salariilor în plic.
  - Indicatorii de risc:
    - Există nouă categorii de riscuri: (i) riscuri generale; (ii) riscuri aferente impozitului pe venit; (iii) riscuri aferente impozitului pe venit reținut la sursă; (iv) riscuri aferente TVA; (v) riscuri specifice; (vi) riscuri legate de restituirea TVA; (vii) Contribuabili mari – persoane fizice; (viii) persoane fizice cu venituri mari; și (ix) persoane fizice.
    - În total, sunt aproximativ 119 indicatori de risc; fiecărui risc i se atribuie un scor între 0 (fără risc) și cinci (risc ridicat).
    - Ultima actualizare: 2024.
    - Observație: anumiți indicatori (de ex. perioada scursă de la ultimul control sau durata de activitate sub 12 luni cu scor 5) pot conduce la selecții nerelevante pentru riscuri materiale; se recomandă revizuirea și consolidarea indicatorilor ținând cont de disponibilitatea datelor necesare.

### Recomandări operaționale și calendar
- SFS ar trebui să își ajusteze metodologiile MRC până în December 2026 pentru a:
  - reconsidera cifra de afaceri ca metodă de selectare a controalelor,
  - determina volumul de lucru mai degrabă pe baza de riscuri, decât resursele disponibile,
  - efectua anual o scanare a mediului,
  - asigura faptul că toate sarcinile de lucru sunt evaluate în funcție de risc,
  - elimina conceptul de controale planificate/neplanificate,
  - eficientiza procesul de elaborare a planurilor de conformare și control,
  - reconsidera perioada de control de patru ani,
  - dezvolta un PÎC pentru riscul de conformare legat de salarii în plic, și
  - revizui și actualiza indicatorii de risc existenți.

### Bariere identificate pentru aplicarea abordării bazate pe risc
- Interpretarea legislației fiscale (CF) ridică incertitudini privind competența SFS de a utiliza o abordare bazată pe risc în controale:
  - Articolul 215 CF: prevederi generale despre verificarea „într-o anumită perioadă sau în câteva perioade fiscale".
  - Articolul 219 CF: prevedere specifică pentru „verificarea totală" la fața locului asupra tuturor actelor și operațiunilor din perioada după ultimul control fiscal.
  - Recomandare: consultări interne și cu Ministerul Finanțelor pentru clarificarea interpretării; dacă este necesar, inițierea discuțiilor pentru propuneri de modificări legislative pentru a permite concentrarea controlului pe riscurile materiale.
- Funcții nefiscale consumă timp semnificativ din resursele de control (ex. controlul prețurilor pentru bunuri sociale, chirii, vii etc.), afectând rezultatele veniturilor:
  - Recomandare: evaluare pentru cuantificarea timpului necesar acestor activități și calculul costului de oportunitate; analizarea opțiunilor de minimizare sau eliminare a acestora din volumul de lucru fiscal.

*FMI Raport de asistență tehnică | Pagini citate din capitolele relevante*

### 21.        SFS se bazează pe CTIF pentru obținerea datelor. Lipsa accesului la datele necesare pentru a

### 21.        SFS se bazează pe CTIF pentru obținerea datelor. Lipsa accesului la datele necesare pentru a

### Accesul la date și MRC (Managementul Riscurilor de Conformare)
- SFS se bazează pe CTIF pentru obținerea datelor. Lipsa accesului la datele necesare pentru a realiza MRC constituie o barieră în calea eficienței.
- Un angajament derivat dintr-un program UE prevede ca un sistem automatizat de management al riscurilor să fie operațional până în 2027.
- Între timp, oficialii folosesc instrumentele existente pe cât mai eficient posibil.

### Recomandări legate de accesul la date și funcțiile nefiscale
- Evaluarea faptului dacă este necesară o modificare legislativă pentru a implementa abordarea de control bazat pe risc, până în aprilie 2026.
- Evaluarea opțiunilor de reducere sau eliminare a timpului dedicat funcțiilor nefiscale, până în septembrie 2026.

### Controlul fiscal — progres și inițiative
- Continuă lucrul de implementare a planului de reformă a controlului fiscal.
- Două inițiative abordate în misiunea curentă: segmentarea contribuabililor și dezvoltarea unei strategii de conformare.

### Segmentarea contribuabililor
- Revizuirea modului în care SFS segmentează baza de contribuabili este în curs de realizare.
- În prezent, există două segmente de contribuabili – contribuabilii mari și restul populației.
- SFS așteaptă datele de la CTIF înainte ca să poată începe analizarea.
- Importanța segmentării: permite gruparea afacerilor similare și descoperirea variațiilor în tiparele de depunere a dărilor de seamă; variațiile pot reprezenta risc de conformare.
- Obiectiv: îmbunătățirea procesului de identificare a riscurilor de conformare, ducând la selectarea pentru control a dosarelor cu riscuri mai mari.

### Organizarea pentru mari contribuabili
- Asistența recomandă ca SFS să aibă o Direcție de Mari Contribuabili (DMC) pentru administrarea acestei populații.
- SFS nu consideră că este necesară o DMC; se impune continuarea discuțiilor pentru a rezolva diferența de abordare.
- Beneficii ale unei DMC unice menționate:
  - Mai buna protecție a veniturilor, dat fiind faptul că marii contribuabili reprezintă o pondere mare din impozitele și taxele colectate.
  - Un MRC mai bun pentru că permite o evaluare a riscurilor dedicată pentru grupurile corporatiste mari.
  - Controale și decizii tehnice de mai bună calitate, inspectorii de control putându-se specializa pe diferite aspecte reprezentative pentru segmentul de mari contribuabili.
  - Servicii destinate contribuabililor mai bune, prin emiterea mai rapidă a soluțiilor fiscale și interpretărilor și prin certitudinea asupra modului în care vor fi interpretate tranzacțiile de către SFS.
  - Utilizarea mai eficientă a resurselor, prin evitarea duplicării între birourile regionale.
  - Guvernanță și controale de integritate mai puternice, prin administrarea laolaltă a cazurilor sensibile.
  - Informații de gestiune mai bune și identificarea tendințelor în materie de riscuri, ce pot fi incluse în procesele viitoare de elaborare a strategiilor și politicii de asigurare a conformării.

### Strategia de conformare
- Planul de acțiuni aferent controlului include dezvoltarea unei strategii de conformare care să contureze abordarea SFS în gestionarea conformării.
- Strategia trebuie să fie aliniată cu strategia generală a SFS și va stabili contextul pentru planurile individuale de îmbunătățire a conformării.
- Caseta 1 — Subiecte sugerate ce urmează a fi incluse în Strategia de conformare:
  - Obiective strategice
  - Principii de bază
  - Sfera de acoperire a obligațiilor de conformare
  - Spectrul de conformare și intervențiile
  - Educare: Dezvoltarea capacității și conștientizării
  - Conformare facilitată: Faceți așa încât să fie ușor de conformat
  - Conformare impusă: Țintirea neconformării
  - Cadrul integrat de management al riscurilor
  - Măsurarea performanței
- Nota: administrația fiscală ar putea documenta sectoarele industriale pe care se va axa în anul următor, menționând și câte din fiecare tip de tratament își propune să efectueze (dacă se dorește).

### Publicarea strategiei și practica de publicare a listelor contribuabililor
- Se recomandă publicarea strategiei de conformare cu scopul de promova transparența.
- Beneficiile: consolidarea încrederii și încrederii în sistemul fiscal; clarificarea abordării diferențiate a SFS și consolidarea principiului „intervenția potrivită pentru risc”.
- Propunere de schimbare a practicii actuale: publicarea strategiei ar putea înlocui practica de publicare a denumirilor contribuabililor ce urmează să fie supuși controlului în anul următor.
- Observații privind practica actuală:
  - După publicarea listei contribuabililor ce vor fi supuși controlului, aproximativ 90 la sută dintre aceștia își modifică dările de seamă declarând venituri impozabile suplimentare, rezultând în impozite suplimentare de 13,7 milioane MDL.
  - Concluzie: practica nu corespunde bunelor practici și ar trebui discontinuată; propunerea ar necesita o schimbare legislativă.
- Recomandări calendar:
  - Elaborarea unui proiect de strategie de conformare a SFS, în baza feedback-ului misiunii, până în iulie 2026.
  - Publicarea strategiei de conformare, până în noiembrie 2026.
  - Discontinuarea practicii de a publica numele contribuabililor ce urmează a fi controlați, până în decembrie 2026.

### Calea de urmat — MRC și controlul fiscal (rezumat acțiuni prioritare)
- Prima prioritate: continuarea lucrului la segmentarea contribuabililor.
- Elaborarea unei strategii de conformare care să contureze abordarea în gestionarea conformării.
- Începerea dezvoltării unui PÎC legat de salariile în plicuri.
- Elaborarea unui plan de acțiuni pentru a aborda barierele în calea implementării abordării bazate pe risc.
- Evaluarea indicatorilor de risc actuali, cu scopul de a-i actualiza înainte de elaborarea planului de control pentru anul următor.

### Informații de gestiune și guvernanța Managementului Riscurilor de Conformare — constatări cheie
- Deciziile trebuie determinate de date; administrațiile trebuie să asigure respectarea obligațiilor: înregistrarea, depunerea la timp, raportarea corectă și plata la timp.
- Necesitatea evaluării impactului activităților administrației fiscale și a utilizării eficiente a resurselor, concentrându-se pe domeniile cu risc mai ridicat.

### Evaluarea practicilor actuale de management al datelor — constatări
- Raportele de gestiune ale SFS sunt extinse, prolixe; informațiile-cheie sunt adesea ascunse.
- Rapoartele oferă o perspectivă fragmentată asupra activităților, nu o viziune holistică cu privire la riscuri și impact.
- Volumul substanțial de date și analize nu este prezentat pentru a permite decizii comparative, prioritizate și contextuale la nivelul conducerii de vârf.
- Timp semnificativ petrecut în activități manuale de raportare afectează productivitatea:
  - Inspectorii de la control petrec doar 53 la sută din timpul lor efectiv efectuând controlul.
  - 47 la sută din timpul petrecut la funcțiile proactive de conformare este dedicat activităților de raportare.
  - Inspectorilor care lucrează cu programul de conformare li se cere să urmărească manual 16 măsuri de performanță pentru fiecare contribuabil afectat (lunar pentru plătitorii de TVA și trimestrial pentru neplătitorii de TVA).
- Sistemul MRC automatizat preconizat va ușura o parte din povara manuală, dar nu va compensa toate ineficiențele.
- Anumiți indicatori operaționali esențiali – depunerea la timp și plata la timp – nu sunt urmăriți sau raportați în mod regulat, parțial din cauza reglementărilor complexe privind regimul de impozitare a venitului corporativ (IVC).
- Exemple de informații nevalorificate în rapoarte:
  - Doar 41,5 la sută dintre controale sunt bazate pe risc.
  - Ratele de rezultativitate ale controalelor sunt de numai 40 la sută.
  - Reducere generală a rentabilității investiției aferente activității de control: de la un scor de 7 în 2023 la 5,92 în 2024.
- Analizele nu par să determine schimbarea strategiilor sau a tacticilor operaționale.
- Nomenclatura și tipurile de controale folosite de SFS diferă de practica OCDE/FMI/CE, ceea ce îngreunează comparațiile și analiza.
- În programul actual de conformare, aceleași opțiuni de tratament generice sunt selectate pentru toate sectoarele (ex.: expedierea unei scrisori; efectuarea a două apeluri telefonice; o ședință de o oră; și efectuarea unei vizite fiscale de patru ore).
- Analiza datelor ar trebui utilizată pentru a determina diferențierea ulterioară a opțiunilor de tratamente pentru industrii și contribuabili specifici.
- Lipsa monitorizării sau raportării efectelor/impactului:
  - Măsurile-cheie pentru evaluarea impactului, rezultatelor și a efectelor (rentabilitatea investiției, costul încasărilor, încasările de venituri fiscale în Produsul Intern Brut (PIB), ratele de rezultativitate, ratele de conformare aferente celor patru obligații-cheie, modificările în decalajul fiscal) nu sunt evaluate în vederea schimbării strategiei de conformare.

### Tabloul de bord cu informații de gestiune — soluție propusă
- A fost dezvoltat un model de tablou de bord cu informații de gestiune, bazat pe Excel (Anexa 4).
- Scop: traducerea rapoartelor prolixe într-o singură viziune holistică asupra activităților SFS și impactului.
- Include date despre:
  - Contextul mai amplu (de ex. decalajul de conformare în materie de TVA și costul încasărilor).
  - Managementul registrelor; depunerea dărilor de seamă și gestionarea restanțelor.
  - Măsuri proactive de conformare; control; investigații penale; secțiune despre industrii.
- Caseta 2 — Caracteristicile-cheie ale tabloului de bord:
  - Este bazat pe un fișier simplu Excel, pentru a fi accesibil.
  - Este pre-completat cu date disponibile (inclusiv datele SFS, date colectate în misiunile anterioare ale FMI, date din evaluarea curentă a decalajului de conformare fiscală, Studiul internațional privind administrațiile veniturilor (ISORA) și datele din cadrul evaluării TADAT anterioare).
  - Include atât măsuri de rezultat (numărul de activități), cât și măsuri de efect (impactul activităților).
  - Unde este cazul, se indică performanța față de indicatorii TADAT.
  - Formatarea condiționată permite codificare pe bază de culori pentru indicatorii sub standard.
  - Barele de date și diagramele permit reprezentarea vizuală a datelor.
  - Formulele și calculele actualizează în automat celulele cu rezultat pe măsură ce sunt introduse date noi.
  - Fiecare domeniu funcțional include date și analize, precum și o secțiune separată pentru comentarii.
  - Raportul rezultat poate fi vizualizat fie în Excel, fie ca fișier PDF.
- Note privind evoluțiile viitoare:
  - Vor fi necesare îmbunătățiri pentru o analiză mai granulară (tipuri de impozite, tipuri de controale, performanța sub aspectul randamentului încasărilor).
  - Tabloul de bord ar trebui adaptat ulterior pentru a include angajamente specifice ale SFS sau ținte (de ex. termeni de executare).
- Cerință esențială: tabloul de bord este eficace doar dacă este folosit ca parte a conversațiilor regulate și critice la nivel de conducere; fiecare domeniu include spațiu pentru comentarii care să faciliteze examinarea critică a datelor.

*FMI Raport de asistență tehnică | secțiunea transcrisă din tarra2026014-source-pdf*

### 42.         Comitetul MRC ar  trebuie să dirijeze discuțiile strategice referitoare la eficiență, eficacitate

### 42.         Comitetul MRC ar  trebui să dirijeze discuțiile strategice referitoare la eficiență, eficacitate 

### Guvernanța Comitetului MRC: roluri și întrebări-cheie
- Roluri principale ale Comitetului MRC:
  - avea o viziune holistică asupra climatului și tendințelor de conformare;
  - se concentra pe probleme importante din punct de vedere strategic;
  - semnala de timpuriu problemele emergente sau critice;
  - dezvolta o abordare coordonată de tratamente și răspunsuri;
  - evalua în mod continuu impactul asupra conformării.
- Exemple de întrebări-cheie pentru discuțiile Comitetului MRC (Caseta 3):
  - Unde sunt cele mai mari pierderi de venituri și neconformare? (tipuri de impozite, obligații ale contribuabililor, industrii, segmente, geografic)
  - Comportamente de conformare: Ce tendințe se observă? Care este cauza principală a acestor comportamente?
  - Ce activități se întreprind drept răspuns? Se folosește o abordare graduală, individualizată? Care este impactul? Comportamentul contribuabililor efectiv se schimbă?
  - Sunt oare activitățile eficiente? Cum se compară rentabilitatea investițiilor aferente diferitelor activități? Este nevoie de schimbat combinația de activități pentru a obține o rentabilitate mai bună a investiției? Este folosit instrumentul cel mai eficace din punct de vedere al costurilor pentru riscul identificat?
  - Se schimbă situația şi peisajul cu timpul?
  - Care este performanța în raport cu indicatorii macro, precum costul încasărilor și veniturile fiscale raportate la PIB, dar și în raport cu indicatori de comparabilitate conform bunelor practici, precum cele din TADAT?
  - Cum se compară performanța cu standardele regionale, europene și internaționale?
  - Este combinația de personal potrivită pentru riscurile care urmează să fie atenuate? (procentaj de personal alocat pe funcții și nivel de competențe)

### Necesitatea unei guvernanțe mai solide și alinierea organizațională
- Observații:
  - Există domenii de excelență în identificarea riscurilor, analiza și operaționalizarea răspunsurilor, dar acestea trebuie mai bine aliniate într-o strategie amplă de îmbunătățire a conformării.
- Elemente cheie ce trebuie încorporate în strategia amplă:
  - măsuri de conformare benevolă și măsuri de coerciție precum controlul;
  - utilizarea scanărilor mediului și analiza riscurilor ca intrări explicite în procesul de planificare strategică;
  - examinarea impactului și ajustarea cursului drept răspuns;
  - selectarea unei game mai largi de opțiuni de tratamente posibile ca răspuns la risc, din întreaga organizație.

### Direcții de modernizare și eficiență operațională
- Observații privind procese și tehnologii:
  - Re-ingineria proceselor de lucru poate îmbunătăți semnificativ eficiența și eficacitatea prin simplificare, standardizare, centralizare și automatizare.
  - Oportunități specifice: centralizarea și automatizarea generării de scrisori către contribuabili; extragerea și raportarea datelor pentru activități proactive de conformare; obținerea feedback-ului inspectorilor privind eficacitatea regulilor de risc; reducerea poverii administrative asupra inspectorilor.
- Sistemul MRC automatizat și depozitul de date:
  - Sunt cruciale, dar nu sunt un panaceu: îmbunătățesc eficiența și timpii de execuție și permit o analiză mai rafinată, dar un sistem nu poate îmbunătăți eficiența de unul singur.
  - Tensiune între amânarea dezvoltării sistemelor și necesitatea introducerii îmbunătățirilor pe termen scurt.
- Măsuri imediate și activități pregătitoare (până la dezvoltarea sistemului nou):
  - curățarea datelor;
  - asigurarea acurateței registrului contribuabililor;
  - revizuirea oportunităților de centralizare și automatizare;
  - dezvoltarea unui flux de lucru care să încorporeze scanarea mediului în evaluarea riscurilor;
  - identificarea principalilor indicatori metrici pentru măsurarea succesului;
  - specificarea analizelor şi raportărilor necesare la nivelul conducerii de vârf;
  - achiziționarea unui server pentru analiza datelor.

### Planificare strategică și foaie de parcurs pentru modernizare
- Recomandare strategică:
  - SFS ar trebui să dezvolte o foaie de parcurs și un plan de modernizare care să definească starea viitoare ideală în design organizațional, amprentă, segmentare, soluții TI, prestarea serviciilor, conformarea prin design, conformarea proactivă și forțată, designul de ghişeu unic și soluții guvernamentale pentru întregul guvern.
- Justificare:
  - O viziune holistică asupra unei stări ideale viitoare asigură că noile îmbunătățiri și schimbări sunt introduse structurat, nu organic și la întâmplare.

### Recomandări calendarizate (termene exacte păstrate)
- Adoptarea un tablou de bord cu informații de gestiune pentru raportarea vizuală, până în martie 2026.
- Ajustarea datelor din tabloul de bord pe măsură ce vor fi disponibile analize noi, până în martie 2026.
- Utilizarea tabloului de bord pentru a dirija discuțiile cruciale la nivelul conducerii de vârf cu referire la impact, eficiență și eficacitate, până în aprilie 2026.
- Dezvoltarea unei viziuni privind starea de viitor pentru o administrare fiscală modernizată, până în octombrie 2026.
- Începerea lucrului la managementul datelor și MRC în calitate de elemente de bază pentru dezideratul de viitor, până în iulie 2026.
- Începerea lucrului la o foaie de parcurs și un plan de modernizare mai ample, până în iunie 2026.

### Dezvoltarea capacității analitice: activități, rezultate și next steps
- Obiectivele fluxului de lucru pentru activitatea de analiză a datelor:
  - (1) desfășurarea unui atelier practic pentru estimarea decalajului TVA;
  - (2) ghidarea SFS în extinderea estimării decalajului TVA până în 2024;
  - (3) pregătirea datelor pentru o estimare ulterioară a decalajului IVC sau IVP;
  - (4) sprijinirea fluxului de lucru legat de MRC cu analize cantitative.
- Rezultate atelier și rafinări:
  - participanții au reprodus estimarea decalajului TVA realizată în misiunea din iulie 2025;
  - modelul a fost rafinat și extins până în 2024; au fost colectate, curățate și încorporate date fiscale și deflatorul PIB din conturile naționale pentru 2024;
  - ajustarea deflatorului PIB a trecut de la un an de bază fix la o abordare bazată pe anul precedent;
  - 푹푹 ퟐퟐ - indicatorul de potrivire a modelului – s-a îmbunătățit la 0,19 de la 0,17 în misiunea anterioară.
- Introducerea instrumentelor IA generative:
  - Utilizarea IA generative a fost eficace pentru asistarea în înțelegerea codului R și rezolvarea erorilor în scripturile R.
- Direcție preferată pentru extinderea estimărilor decalajelor:
  - IVP reținut din salarii reprezintă 21,4 la sută din totalul încasărilor de venituri — axarea mai întâi pe estimarea decalajului IVP (în special impozitului reținut la sursă) pare a fi abordarea preferată.

### Estimarea decalajului TVA — constatări principale (valori exacte)
- Evoluție anii 2018-2024 (date misiune decembrie vs misiune iulie):
  - 2018: Misiunea dec 19.0% | Misiunea iulie 20.1%
  - 2019: Misiunea dec 19.6% | Misiunea iulie 20.2%
  - 2020: Misiunea dec 17.7% | Misiunea iulie 17.7%
  - 2021: Misiunea dec 22.1% | Misiunea iulie 21.5%
  - 2022: Misiunea dec 29.7% | Misiunea iulie 28.2%
  - 2023: Misiunea dec 19.2% | Misiunea iulie 15.8%
  - 2024: Misiunea dec 21.2% | (misiunea iulie nu are valoare listată pentru 2024 în tabelul comparativ)
- Observații:
  - Decalajul TVA, măsurat ca procent din încasări potențiale, a fost revizuit în sensul creșterii pentru anii 2021-2023.
  - În 2024 s-a înregistrat o relansare, atingând 21,2 la sută din totalul încasărilor potențiale.
- Distribuții și segmente:
  - Companiile cu mai puțini angajați au un decalaj de conformare TVA mai mare.
  - Când se utilizează cuantilele cifrei de afaceri, decalajul rămâne de aproximativ patru la sută în primele patru segmente.
  - Sectorial: comerțul cu ridicata și cu amănuntul, construcțiile și industria prelucrătoare contribuie împreună la aproximativ două treimi din decalajul total de conformare TVA.
  - Geografic: cel mai mare decalaj este observat în Chișinău.
  - Durata de activitate: exclusiv companii sub zece ani — cu cât durata de activitate este mai mare, cu atât decalajul tinde să fie mai mic.
  - Marii contribuabili: arată o tendință generală descendentă a decalajului și o reziliență mai mare la șocuri externe.

### Rata de rezultativitate a controalelor privind TVA (valori exacte)
- Rata medie de rezultativitate a controalelor în 2018 - 2024: 48,3 la sută.
- Evoluție anuală a ratei de succes (Misiunea dec vs Misiunea iulie în figură):
  - Rata de succes s-a redus de la 58,0% în 2018 la 41,6% în 2024.
- Cauze principale:
  - Reducerea ratei generale de rezultativitate este atribuită schimbării selecției cazurilor de la planul anual de controale către cazuri bazate pe cererile de restituire ale contribuabililor.
- Rate medii de rezultativitate, pe motivul inițierii controlului (Tabelul 1 — valori exacte):
  - Control în baza cererii contribuabilului privind restituirea TVA: Frecvența 5,507 | Procent 45.5 | Media sumelor suplimentar calculate de control (Lei) 12,313 | Rata de succes 10.4
  - Planul anual de control: Frecvența 3,528 | Procent 29.1 | Media sumelor suplimentar calculate de control (Lei) 87,527 | Rata de succes 92.4
  - Alte temeiuri bazate pe riscurile identificate: Frecvența 1,093 | Procent 9.0 | Media 410,877 | Rata 72.7
  - Control bazat pe proceduri de insolvabilitate: Frecvența 952 | Procent 7.9 | Media 266,340 | Rata 93.0
  - Anularea contribuabilului ca subiect al impunerii cu TVA: Frecvența 606 | Procent 5.0 | Media 45,754 | Rata 10.7
  - Înregistrarea tardivă: Frecvența 168 | Procent 1.4 | Media 25,021 | Rata 47.6
  - Procedura de lichidare: Frecvența 94 | Procent 0.8 | Media 28,673 | Rata 85.1
  - Solicitările altor organe de drept: Frecvența 84 | Procent 0.7 | Media 337,501 | Rata 86.9
  - Referitor la examinarea contestației contribuabilului: Frecvența 31 | Procent 0.3 | Media -296,677 | Rata 19.4
  - Reorganizarea contribuabilului: Frecvența 26 | Procent 0.2 | Media 139,033 | Rata 88.5
  - Control bazat pe alte solicitări depuse de contribuabil: Frecvența 12 | Procent 0.1 | Media -1,239,264 | Rata 41.7
  - Cererea contribuabililor privind suspendarea activității pe o perioadă: Frecvența 6 | Procent 0.0 | Media 864 | Rata 66.7
  - Înregistrarea contribuabilului în calitate de subiect al impunerii cu TVA: Frecvența 3 | Procent 0.0 | Media 835,980 | Rata 33.3
- Distribuția selecției cazurilor în 2018-2024:
  - Proporția cazurilor selectate în cadrul planului anual: 2018 34.9% → 2024 22.8%
  - Proporția cazurilor selectate pe baza cererilor de restituire: 2018 26.6% → 2024 48.9%
- Rate medii de succes după tip selecție:
  - Cazuri selectate pe bază de cereri de restituire: rata medie 10,4 la sută.
  - Cazuri selectate ca parte a planului anual de controale: rata medie 92,4 la sută.

### Rata de depunere la timp a declarațiilor TVA (valori exacte)
- Rata medie de depunere la timp în 2018 - 2024: 94,8 la sută.
- Observații:
  - Rata s-a cifrat la aproape 95 la sută pe întreaga perioadă, cu o scădere semnificativă în 2022 (coincident cu izbucnirea războiului din Ucraina).
  - Rata medie de depunere la timp pentru contribuabili mari: 97,2 la sută.
  - Rata medie de depunere la timp pentru alți contribuabili: 94,7 la sută.
  - Mențiune: rata de depunere la timp poate fi supraestimată deoarece declarațiile depuse cu erori reprezintă aproximativ un sfert din totalul declarațiilor fiscale.

*FMI Raport de asistență tehnică*

### 57.      Analiștii SFS sunt încurajați să continue lucrul cu R pentru a consolida capacitatea

### tarra2026014-source-pdf - secțiune (pagina 57–44 fragment)

### Consolidarea capacităților analitice și utilizarea R
- Analiștii SFS sunt încurajați să continue lucrul cu R pentru a consolida capacitatea analitică dezvoltată în timpul acestei misiuni.
- Recomandare practică:
  - efectuarea unor analize noi în viitorul apropiat folosind instrumentele obișnuite și apoi replicarea acelorași analize în R pentru asigurarea acurateței rezultatelor.
  - continuarea utilizării instrumentelor de IA generativă pentru a asista în înțelegerea codului R, rezolvarea erorilor din scripturile R și dezvoltarea de noi scripturi în R.

### Rata de depunere la timp (statistici)
- Serie anuală a ratei de depunere la timp (On time filing rate) și valori asociate (ordonate cronologic conform prezentării din sursă):
  - 94.9%
  - 94.6%
  - 96.2%
  - 96.2%
  - 92.9%
  - 93.9%
  - 95.2%
  - 91.0%
  - 92.0%
  - 93.0%
  - 94.0%
  - 95.0%
  - 96.0%
  - 97.0%
  - Ani afișați: 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024

- Observație metodologică: contribuabilii pot influența rata de depunere la timp prin depunerea unei declarații inexacte la timp și mai târziu prezentarea unei declarații corectate într-o perioadă ulterioară.

### Analize recomandate pentru MRC și estimări ale decalajului
- Pași analitici sugerați:
  - Extinderea analizelor pentru a aborda golurile identificate în modelul de tablou de bord prezentat conducerii.
  - Estimarea ratelor de rezultativitate ale controalelor și ratele de depunere la timp pentru alte tipuri de impozite: IVC, IVP, IVRS (PAYE) din salariu și accize.
- Estimarea decalajului TVA:
  - SFS este consiliat să estimeze în mod regulat decalajul TVA și să includă decalajul aferent TVA la import.
  - În timpul misiunii a fost demonstrat cum se includ ani adiționali în analiza decalajului TVA; ori de câte ori vor deveni disponibile date noi, SFS ar trebui să actualizeze estimările.
  - Datele aferente controalelor vamale nu au fost disponibile la finalul acestei misiuni, astfel decalajul aferent TVA la import încă nu este luat în calcul în estimările existente.
  - Recomandare operațională: intensificarea colaborării cu vama pentru a incorpora TVA la import în analiza decalajului TVA.
- Alte opțiuni:
  - estimarea decalajelor pentru IVC sau IVP, cu adaptarea metodelor econometrice folosite pentru corectarea prejudecății aferente selectării eșantionului; SFS este rugat să solicite asistența FMI dacă decide continuarea estimării decalajului IVC sau IVP.
  - Nota metodologică: "Cu alte cuvinte, controalele nu sunt selectate în mod aleatoriu."

### Infrastructură de date și acces
- Beneficii ale investiției într-un server de înaltă performanță:
  - ar permite procesarea volumelor substanțiale de date transmise de la echipamentele de casă şi control.
  - limita de rânduri în Excel de 1.048.576 este insuficientă pentru prelucrarea datelor la o asemenea scară.
  - Accesul la seturi mari de date va fi esențial pentru consolidarea scorurilor de risc deja utilizate.
- Acces la depozitul de date:
  - Pe termen mediu, analiștii ar trebui să obțină acces direct la depozitul de date (DdD) de pe serverul R odată ce DdD va fi creat; acest lucru va reduce întârzierile asociate cu accesul la date prin intermediul CTIF.

### Recomandare temporală și coordonare instituțională
- Recomandare formală:
  - În consultare cu DAF, stabilirea sferei de cuprindere a asistenței viitoare acordate SFS de către DAF în materie de estimare a decalajului de conformare fiscală, până în martie 2026.

### Suport pentru Dezvoltarea Capacităților (DC) și parteneri
- Parteneri actuali de dezvoltare care acordă suport SFS:
  - DAF, BAT al Trezoreriei SUA, administrația fiscală suedeză; suport multianual de DC inclusiv consilieri rezidenți.
  - Domenii de sprijin BAT: deservirea contribuabililor, anti-fraudă, control intern, securitatea datelor, impozitare internațională.
  - Domenii de sprijin administrația fiscală suedeză: resurse umane, schimb internațional de informații, asistență şi comunicarea cu contribuabilii; a luat în considerare suport legat de anumite aspecte din MRC.
- Finanțare proiect MRC automatizat:
  - UE este în proces de căutare a unei soluții de finanțare pentru susținerea echipei de experți în dezvoltarea unui sistem MRC automatizat pentru SFS.
  - Activitatea menționată a fost întreruptă la începutul anului 2025 prin retragerea sprijinului anterior promis din partea USAID.
- Rolul DAF:
  - Suportul continuu de DC DAF ar susține implementarea agendei de reformă recomandate; DAF poate oferi îndrumare strategică și, dacă resursele permit, suport pentru un număr mai mare de reforme recomandate.
  - Autoritățile ar putea comunica interesul lor pentru sprijin suplimentar din partea DAF pentru a evidenția domeniile prioritare și angajamentul privind o reformă mai cuprinzătoare.

### Calendar operațional de dezvoltare a planului (activități lunare)
- Ianuarie-februarie:
  - Compilarea datelor referitoare la cele patru obligații de conformare - piloni
  - Revizuirea rezultatelor controalelor din anul precedent
  - Evaluarea eficacității intervențiilor anterioare
- Martie:
  - Organizarea de ateliere de lucru cu subdiviziunile operaționale pentru a identifica riscurile de nedepunere, sub-raportare, riscurile aferente achitărilor şi încasărilor, precum și riscurile specifice sectorului
- Aprilie:
  - Cuantificarea riscurilor folosind datele disponibile (decalajul fiscal, tendințe în depunerea dărilor de seamă și achitării, tipare de sub-raportare)
  - Stabilirea scorurilor de impact și probabilitate
  - Pregătirea unui registru inițial de riscuri
- Mai:
  - Dezvoltarea unui clasament de prioritizare a riscurilor folosind criterii standard: Materialitatea; Factori ce determină comportamentul; Fezabilitate administrativă; Importanță strategică
- Iunie-iulie:
  - Elaborarea răspunsurilor de conformare pentru fiecare risc prioritar
- August:
  - Elaborarea structurii planului de conformare
- Septembrie:
  - Revizuirea de către conducerea de vârf și efectuarea ajustărilor
  - Ajustarea IPC (indicatorilor de performanță - cheie) și alocarea resurselor, dacă este necesar
- Octombrie:
  - Finalizarea programelor operaționale de lucru: planuri de control; campanii educaționale; programul de colectare; atribuirea sarcinilor și responsabilităților subdiviziunilor operaționale
- Noiembrie:
  - Publicarea și comunicarea Strategiei de conformare pentru anul următor
- Decembrie:
  - Pregătirea pentru implementare

### Indicatori de risc de nivel înalt pentru contribuabili mari și întreaga populație
- Scop: înțelegerea populației de contribuabili mari și identificarea factorilor care pot genera riscuri de conformare; unii indicatori pot fi utilizați pentru evaluarea riscului aferent declarațiilor fiscale pentru un anumit an sau perioadă analizată.
- Domenii-cheie de indicatori (exemple selectate din listă):
  - Statut și structură de proprietate: capital autohton sau străin, companie-mamă/fiică, companie cotată, structuri complexe de acționari, fuziuni/reztructurări care afectează obligațiile fiscale.
  - Mărime, scară și complexitate: diversitatea afacerilor, mărimea profiturilor și pierderilor declarate, nivelul capitalului consolidat din bilanț, suma impozitului expus la risc (impozitul pe venitul corporativ, TVA, IRSP, alte obligații fiscale semnificative), activități internaționale și probleme de impozitare internațională.
  - Guvernanța fiscală: absența proceselor eficace de guvernanță și controale interne, continuitatea personalului de fiscalitate internă, fragilitatea sistemelor de bază.
  - Atitudinile față de conformare: istoricul depunerii la timp, probleme identificate la controale anterioare, cooperarea cu autoritatea fiscală, utilizarea schemelor de evitare.
  - Tranzacții: fluctuații semnificative an la an în IVC, TVA, impozite reținute; cota efectivă de impozitare semnificativ diferită față de cota legală sau față de norma per industrie; discrepanțe între profitul comercial și profitul impozabil; credit net TVA substanțial sau cerere de restituire TVA neobișnuită; tranzacții cu entități din paradisuri fiscale; tranzacții transfrontaliere care duc la pierderi fiscale în țară.
- Indicatori generali și TVA (exemple):
  - Marja brută de profit este cu X%, sau mai mult, mai mică decât cea a unor companii similare din același sector industrial.
  - Marjă brută negativă.
  - Datoriile neperformante reprezintă mai mult de Y% din venituri.
  - Vânzările se încadrează în xx MDL, în raport cu pragul de înregistrare TVA?
  - Creștere semnificativă a trecerii în cont, a creditelor fiscale deductibile pentru intrări, comparativ cu ultimele x declarații depuse.
  - Declarație cu credit fiscal într-o industrie care nu s-ar aștepta să aibă credit.

### Strategie de conformare (schiță)
- Abordare: conformare fiscală bazată pe risc, care pune accent pe:
  - educare pentru cei care vor să se conformeze,
  - conformare facilitată pentru cei care doresc să se conformeze dar au nevoie de asistență,
  - coerciție pentru cei care aleg să nu se conformeze.
- Principiu: utilizarea "intervenției potrivite pentru risc" pentru a maximiza conformarea benevolă și pentru coerciție eficace.

*FMI Raport de asistență tehnică — fragment din documentul prezentat*

### 1. Obiectiv strategic

### 1. Obiectiv strategic

### Principiu strategic
- De a obține conformare fiscală benevolă sustenabilă prin segmentarea contribuabililor în funcție de dorința și capacitatea acestora de a se conforma și adaptarea intervențiilor — educaționale, de sprijin sau bazate pe coerciție — în funcție de riscul evaluat

### Principii de bază
- Abordare bazată pe risc: Potrivirea intervențiilor cu probabilitatea și consecințele neconformării.
- Echitate și transparență: Încurajarea încrederii în sistem prin asigurarea unui tratament consecvent.
- Eficiență: Concentrarea resurselor pe domeniile cu cel mai mare risc de conformare sau impact asupra veniturilor.
- Analiză comportamentală: Recunoașterea faptului că majoritatea contribuabililor doresc să se conformeze, dar au nevoie de sprijin, în timp ce o minoritate se eschivează în mod deliberat.

### Sfera de acoperire a obligațiilor de conformare
- Conformarea cuprinde patru obligații fundamentale ale contribuabililor; o strategie cuprinzătoare trebuie să abordeze fiecare dintre aceste obligații-piloni:
  - 1. Înregistrarea: Asigurarea faptului că toți contribuabilii pasibili sunt înregistrați prompt și cu acuratețe la autoritatea fiscală.
  - 2. Depunerea la timp: Solicitarea contribuabililor să depună declarații și dări de seamă către termenele legale.
  - 3. Plata la timp: Garantarea faptului că toate impozitele datorate sunt plătite în termen sau înainte de data scadentă.
  - 4. Raportarea corectă: Asigurarea faptului că informațiile furnizate în declarații fiscale și în înscrisuri sunt corecte, complete și veridice.
- Prin țintirea şi direcționarea intervențiilor conform acestor patru obligații, administrația fiscală poate identifica mai precis domeniile de risc și poate adapta răspunsurile — folosind educarea, facilitarea sau coerciția — pentru a obține rezultate cuprinzătoare de conformare

### Spectrul de conformare și intervențiile
- Segmentul de contribuitori, descrierea comportamentală, răspuns strategic și tip de intervenție:
  - Dornic, dar nu e capabil
    - Intenționează să se conformeze, dar nu înțelege sau nu are capacitatea
    - Răspuns strategic: Consolidarea conștientizării și a cunoștințelor
    - Tip de intervenție: Educare
  - Dornic și capabil
    - Se conformează benevol, cu un minim de îndemnuri
    - Răspuns strategic: Menținerea comodității şi echității
    - Tip de intervenție: Conformare facilitată
  - Nedornic
    - Alege să nu se conformeze; Evaziune deliberată
    - Răspuns strategic: Detectare, descurajare și pedepsire
    - Tip de intervenție: Conformare impusă

### 5. Educare: Dezvoltarea Capacității și Conștientizării
- Scop: Abilitarea contribuabililor care doresc să se conformeze prin înțelegere și îndrumare accesibilă.
- Măsuri recomandate:
  - Dezvoltarea de programe de sensibilizare și comunicare țintite pentru contribuabilii noi și mici.
  - Publicarea de ghiduri simplificate, întrebări şi răspunsuri frecvente și instrumente de e-învățare care explică obligațiile fiscale și beneficiile conformării.
  - Folosirea rețelelor sociale, webinarelor și a forumurilor contribuabililor pentru a promova cultura conformării.
  - Implementarea de campanii educaționale pre-depunere înainte de principalele termene de declarare pentru a reduce erorile neintenționate.
  - Parteneriat cu asociații profesionale și camere de comerț pentru a extinde aria de acoperire educațională.
- Rezultat scontat: Mai puține erori și omisiuni, majorarea nivelului de depunere benevolă și sporirea încrederii contribuabililor.

### 6. Conformarea Facilitată: Faceți aşa încât să fie ușor de conformat
- Scop: Reducerea barierelor administrative și transformarea conformării în comportament implicit.
- Măsuri recomandate:
  - Simplificarea proceselor prin depunerea online, declarații pre-completate și sisteme de plată electronică.
  - Oferirea asistenței în timp real prin chatbot sau linii de asistență.
  - Introducerea selectării controalelor pe bază de risc, astfel încât la contribuabilii care se conformează să fie intruziuni minime.
  - Încurajarea de acorduri de conformare cooperativă cu contribuabilii mari, bazate pe transparență și partajare a datelor.
  - Folosirea imboldurilor şi reamintirilor pentru a îndemna la depunerea și plata la timp.
- Rezultat scontat: Conformare majorată la costuri mai mici, satisfacție îmbunătățită în rândul contribuabililor onești.

### 7. Conformarea Impusă: Țintirea Neconformării
- Scop: Abordarea neconformării intenționate prin coerciție proporționată și vizibilă.
- Măsuri recomandate:
  - Consolidarea profilării riscurilor și analizelor pentru a detecta contribuabilii cu risc ridicat.
  - Efectuarea de controale și investigații țintite, axate pe evaziune deliberată și fraudă.
  - Aplicarea pedepselor graduale proporționale cu gravitatea și intenția.
  - Publicarea rezultatelor măsurilor coercitive pentru a întări descurajarea.
  - Colaborarea cu organele de drept și unitățile de informații financiare în cazuri complexe.
- Rezultat scontat: Descurajare sporită, reducerea evaziunii fiscale și percepție îmbunătățită a echității în rândul contribuabililor conformi.

### 8. Cadrul integrat de management al riscurilor
- Elemente cheie:
  - Identificarea riscurilor prin analiza datelor și istoricul conformării.
  - Evaluarea gravității riscului (probabilitatea × consecința).
  - Selectarea intervenției potrivite în funcție de profilul contribuabilului.
  - Monitorizarea rezultatelor și ajustarea strategiilor în mod dinamic.

### 9. Măsurarea performanței
- Indicatori de performanță sugerați:
  - Rata de depunere benevolă și rata de achitare la timp.
  - Reducerea erorilor contribuabililor.
  - Numărul și randamentul controalelor bazate pe risc.
  - Satisfacția contribuabililor și nivelul de încredere.
  - Costul de conformare pentru administrație vs. veniturile recuperate.

*FMI Raport de asistență tehnică*

---


_Source: https://www.imf.org/-/media/files/publications/tar/2026/romanian/tarra2026014-source-pdf.pdf_
