Alassane D. Ouattara












Senior Officials of the International Monetary Fund


Alassane D. Ouattara
Former Deputy Managing Director, IMF, (July 1994-July 1999)
Biographical Information

last updated Cannot #EXEC file due to lack of EXECUTE permission

Mr. Alassane D. Ouattara assumed office as Deputy Managing Director of the International Monetary Fund on July 1, 1994.

Mr. Ouattara obtained his B. Sc. (Business Administration) at Drexel Institute of Technology, Philadelphia (1965), and his M.A. (Economics) (1967) as well as his Ph. D. in economics (1972) at the University of Pennsylvania.

Following his appointment as Economist in the International Monetary Fund from 1968 to late 1973, he served as "Chargé de Mission" at the Central Bank of West African States (BCEAO) in Paris from late 1973 to early 1975, when he became Special Advisor to the Governor and Director of Research. He held this post until his appointment as Vice Governor of the BCEAO in 1983. In late 1984, he returned to the IMF as Director of the African Department, and simultaneously from 1987, as Counsellor to the Managing Director. In October 1988, Mr. Ouattara was named Governor of the BCEAO. While retaining the function of Central Bank Governor, he served in 1990 as Chairman of the Interministerial Committee for Coordination of the Stabilization and Economic Recovery Programme of Côte d'Ivoire, in Abidjan.

He was Prime Minister of the Republic of Côte d'Ivoire from November 1990 until December 1993.

Mr. Ouattara has received several honors, including: "Commander of the Ordre du Lion," Senegal; "Commander of the Ordre du Mono," Togo; "Commander of the National Order of Niger;" "Grand Officier of the National Order of Côte d'Ivoire;" and Honorary Governor, BCEAO.

He has published widely in the political, economic, and social fields. He was born in Dimbokro, Côte d'Ivoire, on January 1, 1942. An Ivoirien national.