2009 Annual Meetings, Istanbul
Boards of Governors

World Bank Group
International Monetary Fund
October 6-7, 2009—Istanbul Turkey
2009 Yıllık Toplantıları, İstanbul

Basın Mensupları için Bilgi

**DİKKAT ÖNEMLİ NOT**
Basın yetki onayı için online müracatınızdan sonra, Sekreterlik'den size resmi kabul için e-posta gönderilecektir. Lütfen bu kabul mektubunu Yıllık Toplantı Basın Kayıt masasına basın kimliğinizi almaya geldiginizde birlikte getiriniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayiniz (ingilizce) https://www-amsweb-ext.imf.org/press-ext/

Basın Kaydı için Gerekenler
Çevrimiçi Basın Kaydı
Vize için Gerekenler
Basın Kartlarının Alınması
Basın Odası Düzenlemeleri
Röportaj İstekleri
TV ve Fotoğraf Çekimi Olanakları
OMNEON Medya Sunucusu
Fotoğraf ve Video Görüntüleri
Canlı Yayın Araçları ve Çanak Antenler
Oteller
Resmi Etkinlikler
Basın Konferansları
İletişim Bilgileri

Basın Kaydı için Gerekenler

Görev yapacak tüm basın mensuplarının toplantılara katılmaları için Yıllık Toplantılar basın kartlarının bulunması gerekmektedir. 

Yetki onayı için, aşağıdakilerden birini sunmalısınız:

 1. Ulusal hükümetler ya da kuruluşlar tarafından verilen geçerli basın kartları;

  VEYA

 2. Belirli bir haber kuruluşu ya da yayın organı tarafından görevlendirildiğinize dair açık ispat. Bu fotoğrafçılar dâhil, tüm serbest çalışanlar için geçerlidir. Söz konusu haber kuruluşu ya da yayın organından geçerli bir görevlendirme yazısı gerekmektedir. Fotoğraf ajansları, müşterileri olan haber kuruluşu ya da yayın organından aldıkları destekleyici belgeyi sunmalıdır.

  Başvuruların gönderileceği adres:

  Basın Kayıt
  e-posta: press@imf.org
  Faks: +1 202-623-4004

Bu türden belgelerin bulunmamamsı ya da şüpheli olması halinde, Yıllık Toplantılara erişim için izin verilmesi IMF ve Dünya Bankası’nın takdirine kalacaktır.

Çevrimiçi Basın Kaydı

Yukarıdaki gerekleri yerine getiren basın mensupları çevrimiçi olarak https://www-amsweb-ext.imf.org/press-ext/ adresinden kaydolacaktır.

Basın kartı için kayıtlar 5 Ekim 2009 tarihinde kapanacaktır. Kayıtla ilgili sorular için lütfen media@imf.org, ile temasa geçin ya da +1 202 623-7100 numaralı telefonu arayınız.

IMF ya da Dünya Bankası, basın mensuplarının yolculuk giderleri ve/veya diğer masraflarından sorumlu olmayacaktır.

Vize için Gerekenler

Vize bilgileri için, lütfen İstanbul 2009 web sitesine bakınız.

http://www.istanbul2009turkey.org/istanbul2009/index.php

Geçerli bir vizenin bulunmaması, çıkış limanında yetkililerin uçağa binilmesine izin vermemesine ya da Türkiye’ye giriş limanına varışta göçmenlik görevlilerinin onayının alınmasında gecikmelere neden olabilir. Tüm katılımcıların Türkiye’ye giriş için vizeye ihtiyaç duyup duymadıklarını önceden öğrenmeleri özellikle tavsiye edilmektedir.

Basın Kartlarının Alınması

Daha önceden basin yetkisi kabul mektubu alan basin mensupları Eylul 28 saat 8:00 den itibaren Basın Odası Düzenlemeleri Basın kayit odası, Uluslararasi Kongre Merkezi’nin giris katindan basin kimlik kartlarini alabilirler. Yetki onayli yerli basin mensuplari kimliklerini Eylul 24 saat 9:00 dan itibaren basin kimlik kartlarini alabilirler. Butun basin mensuplari basin kartlarini, fotografli kimliklerini ve e-posta ile kayit aldiktan sonra kendilerine gonderilen kabul mektunu gostermeleri gereklidir.

Yıllık Toplantılar basın kartları ile Basın Odası, basın konferansları, Seminer Programı ile Dünya Bankası ve IMF İcra Kurulları Yıllık Toplantıları Ana Oturumlarına erişim sağlanmaktadır.

Basın Odası Düzenlemeleri

Basın odası, İstanbul Kongre Merkezi’nin Rumeli binasında yer almaktadır. 29 Eylül tarihinde açılacak ve 7 Ekim Çarşamba günü akşam saatlerinde kapanacaktır.

Internet üzerinden finans haberleri yayınlayanlar ve diğer akredite haber kuruluşlarının teknisyenleri, özel düzenlemelerin yapılması ile, 28 Eylül’de saat sabah 8.00’den itibaren basın odasına önceden erişim için ayarlama yapabilir. Teknik personel dâhil tüm medya çalışanlarının toplantı yerine girmek için Yıllık Toplantılar basın kartlarına sahip olması gerekmektedir.

Basın odasının sınırı bir kapasitesi bulunmakta ve ilk gelenlerin hizmet alması ilkesine göre çalışmaktadır. Basın mensuplarına bilgisayar sağlanmayacaktır. Ancak basın odasında internet birimleri bulunacaktır. Internet birimleri IMF web sitesi ile Dünya Bankası Grubu web sitesine kolay erişim sağlayacaktır. Web sitelerinde basın etkinlikleri takviminin yanı sıra transkripsiyonları, haberleri ve hazırlandıkça diğer bilgileri içeren ortak bir Yıllık Toplantılar sitesine bağlantılar yer alacaktır.

Röportaj İstekleri

Dünya Bankası ve IMF basın ilişkileri bölümleri, Toplantılar boyunca Dünya Bankası ve IMF yetkilileri ile röportaj taleplerini değerlendirecektir. Ancak, basın görevlileri Toplantılara katılan resmi heyetlerle röportaj isteklerine bakmamaktadır. Bu tür istekler doğrudan heyetlere iletilmelidir.

TV ve Fotoğraf Çekimi Fırsatları

Bakanlar düzeyindeki komite toplantılarının (Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC)ve Kalkınma Komitesi (DC) toplantıları) başlangıcında talebe göre bir araya gelinen fotoğraf çekme olanakları olacaktır.

OMNEON Medya Sunucusu

Ev sahibi Türk hükümeti, ev sahibi yayıncı Türkiye Radyo ve Televizyonu (TRT) işbirliği ile 2009 İstanbul Yıllık Toplantıları için bir OMNEON Medya Sunucusu Sistemi sağlayacaktır.

Bu sistem yayıncılara (1) yayın organlarında kendi kurgu ve kullanımları için içeriğin gerçek zamanlı verildiği yüksek kalitede görüntü ve sesleri, (2) ev sahibi yayıncı TRT tarafından kullanılan kamera havuzundan gelen yayın materyallerini ve (3) basın konferansları, açılış ve kapanıştaki genel oturumlar gibi medyaya açık toplantılarda etkinliklerin çeşitli dillerde izlenmesi olanağını sağlamak üzere tasarlanmıştır.

İrtibat bilgileri aşağıda yer almaktadır:

Uluslararası Haber Değişim Koordinasyonu:

Koordinatör: Işıl KOÇ, Cep Tel: 00 90 532 375 39 88, E-posta: trt.eurovision@trt.net.tr
Ankara Koordinasyon Ofisi:
Zeynep DURUSOY, Ankara Ofisi: 00 90 312 463 48 79 Ankara Faks: 00 90 312 490 51 79
Uluslararası Uydu İşletimi:
İrtibat Mühendisi: Aylin ÖYKEN, ICR-Ankara: 00 90 312 463 48 83 & 0090 312 463 48 81,
E-mail: Aylin.oyken@trt.net.tr ya da E-mail:eurotech@trt.net.tr
OMNEON SUNUCU Sistemi:
İrtibat Mühendisi: Doğan SARI, Cep Tel: 0090 533 411 02 05,
E-posta: dogan.sari@akfateknoloji.com

İstanbul’daki Dünya Bankası/IMF toplantılarının haber havuzundaki görüntü ve ses geçişleri (beslemeleri) hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linke gidiniz.

Fotoğraf ve Video Görüntüleri

Her etkinliğin ardından yüksek çözünürlükte fotoğraflardan oluşan bir seçki Yıllık Toplantılar web sitesinde yer alacaktır. Buna ek olarak, seçilen basın konferanslarının yayın kalitesinde video görüntüleri www.thenewsmarket.com adresinden indirilebilecektir. Bu hizmet ücretsizdir.

Dunya Bankasi Etkinlikleri, yayın kalitesinde kliplerini buradan www.un.org/unifeed ve Dünya Bankası FTP paylaştırıcısından yüklenebilecektir. Sorular icin Dünya Banka'sında Mehreen Sheikh on (202) 458 7336 - msheikh1@worldbank.org ile kontak kurunuz.

Canlı Yayın Araçları ve Çanak Antenler

İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan IMF ve Dünya Bankası Yıllk Toplantlarında bölgeye canlı yayın aracı yerleştirmek ya da çanak anten kurmak isteyen yayıncı kuruluşların Türkiye'de Bay Orkun Ulugay ile temasa gecmeleri gerekmektedir. Orkun ULUGAY, Hazine Müsteşarlığı (ofis: +90.312.2046708 , cep: +90.534.7466621, e-posta: basin@hazine.gov.tr).

Canli yayın aracları için ayrilan bölum sınırlıdır. Araçların girişi ile ilgili izinler bu iletişim kanalı ile sağlanacaktır. Teknisyenler ve operatorler dahil olmak üzere tum canlı yayın personelinin Yıllk Toplantlıar Katılım Yetki Onayı bulunması gerekmektedir. Lütfen yetki onayı başvurusu için buraya tıklayınız (ingilizce).

Oteller

Yıllık Toplantılar sırasında konaklamaya ihtiyaç duyan basın mensupları ayrıntılar için İstanbul 2009 web sitesini ziyaret etmelidir:

http://www.istanbul2009turkey.org/istanbul2009/index.php

Resmi Etkinlikler

Komite toplantılarının başlangıcındaki kısa fotoğraf çekimi olanakları dışında, basın toplantılara katılamaz. Ancak, IMF ve Dünya Bankası Grubu İcra Kurulları’nın Ana Oturumları basına açıktır.

 • IMF İcra Kurulu, Uluslararası Para ve Finans Komitesi (IMFC), 4 Ekim.
 • Banka ve Fonun İcra Kurullarının resmi adı Ortak Bakanlar Komitesi olan Kalkınma Komitesi’nin Reel Kaynakların Kalkınmakta Olan Ülkelere aktarımı hakkında toplantısı, 5 Ekim.

Başlıca sanayileşmiş ülkelerden oluşan Yedi’ler Grubu’nun Maliye Bakanları ve Merkez Bankaları Yöneticileri genellikle Yıllık Toplantılar sırasında bir araya gelmektedir.

Basın Konferansları

Basın konferanslarının takvimi ilan edilecek ve Toplantılar boyunca güncellenecektir. Tüm basın bilgilendirme toplantılarının transkripsiyonları IMF ve Dünya Bankası Grubunun harici web sitelerinde olabildiğince hızla yayınlanacaktır. Çoğu bilgilendirme aynı zamanda canlı olarak web üzerinden yayınlanacaktır.

IMF Basin Yayin Bilgilendirme Merkezi

Basin Yayın Bilgilendirme Merkezi, tahditli Dünya Bankasi bilgilerine daha ileri erişim olanağı sağlamaktadır. Yalnızca görev yapan basın mensuplarının kullanımına açık şifre korumalı bir alandır.

Kayıtlı mısınız?

Giriş

Henüz Kaydolmadınız mı?

Bugün kaydolun!

Dünya Bankası Online Basin Bilgilendirme Merkezi

Basin Yayın Bilgilendirme Merkezi, tahditli Dünya Bankasi bilgilerine daha ileri erişim olanağı sağlamaktadır. Yalnızca görev yapan basın mensuplarının kullanımına açık şifre korumalı bir alandır.

Kayıtlı mısınız?

Giriş

Henüz Kaydolmadınız mı?

Bugün kaydolun!

İletişim Bilgileri

Dünya Bankası Basın Ofisi
İsim İletişim Faks e-posta
David Theis +1 202 458-8626 +1 202 522-2632 dtheis@worldbank.org
Amy Stilwell +1 202 458-4906 +1 202 522-2632 astilwell@worldbank.org
Camille Annette Funnell
(Yayın)
+1 202 458-9369 +1 202 522-2632 cfunnell@worldbank.org
Uluslararası Para Fonu (IMF) Basın Ofisi
İsim İletişim Faks e-posta
William Murray +1 202 623-7064 +1 202 623-6772 wmurray@imf.org
Conny Lotze +1 202 623-9396 +1 202 623-6772 mailto:clotze@imf.org
Rani Vedurumudi
(Yayın/fotoğraf)
+1 202 623-7082 +1 202 623-6772 rvedurumudi@imf.org